Cmentarz Komunalny nr 2 Junikowo

Historia

autor:

Dane statystyczne:

Liczba pochowanych zmarłych: 139 000
Ilość mogił: 79 000
Powierzchnia: 92,69 ha

Cmentarz urządzono już po wojnie i otwarto w roku 1950. W latach siedemdziesiątych został powiększony o teren pochodzący z części sąsiadującego lasu. Położony jest w zachodniej części miasta, na terenie dawnego poligonu wojskowego, przekazanego miastu przez Urząd Ziemski w roku 1927. Wejście główne  prowadzi od ul. Grunwaldzkiej.

Przy dwóch alejach zasłużonych pochowano wielu wybitnych działaczy politycznych, społecznych, uczonych i artystów. Należą do nich; Franciszek Frąckowiak, Franciszek Szczerbal, Feliks Fornalczyk, Jerzy Mańkowski, Jerzy Pertek, Antonina Kawecka, Albin Fechner, Edmund Szyc, Paweł Szydło, Wiktor Dega, Alfons Klafkowski. 

W dwóch wydzielonych kwaterach znaleźli miejsce ostatniego spoczynku weterani powstania wielkopolskiego 1918-1919. W oddzielnej kwaterze leżą żołnierze Armii Krajowej, a niedaleko kaplicy cmentarnej stoi kamienny, czczony przez poznaniaków ołtarz-pomnik ofiar Katynia.

Szczególną uwagę przykuwają oryginalne grobowce poznańskich Romów. Są tu również kwatery i kolumbaria dla zmarłych, spopielonych w krematorium na cmentarzu Miłostowo.

Kontakt

autor:

 Cmentarz Junikowo
realizacja zleceń: pogrzeby, montaże nagrobków, demontaże nagrobków, nagrobki, pielęgnacja grobów
Adres Godziny otwarcia
/dni robocze/
Kontakt telefoniczny
 ul. Grunwaldzka 305, 60-179 Poznań  7:00-15:00  tel. (+48) 61 867 65 71, fax (+48) 61 867 60 01

Mapa cmentarza

autor: Universum

Mapa dojazdu

autor:

Wjazd samochodem na teren cmentarza Junikowo możliwy jedynie od strony ul. Grunwaldzkiej (przed skrzyżowaniem z ul. Malwową). Najkrótsza droga do domu przedpogrzebowego prowadzi przez bramę od strony ulicy Cmentarnej (parking).