Jesteśmy dostępni do Państwa dyspozycji 7 dni w tygodniu!

Dwa słowa na temat kremacji:

Obrządek związany ze spopieleniem ciała sięga czasów starożytnych. Kremacja była powszechną formą pochówku w wielu religiach, w Europie dominowała w okresie środkowoateńskim (300 lat p.n.e. do 100 lat p.n.e.).

Pierwsze krematorium w Polsce zostało uruchomione 20 sierpnia 1993 roku przez Universum Spółdzielnię Pracy. Krematorium to służy nie tylko mieszkańcom Poznania ale i całego kraju. Zakład Kremacji mieści się na terenie Cmentarza Miłostowo, w zabytkowym Forcie 3A, zbudowanym w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Warto zaznaczyć, iż od momentu uruchomienia Zakładu Kremacji, rośnie zainteresowanie tym sposobem chowania zmarłych.

Usługa kremacji zwłok w Poznaniu:

W Universum, proces kremacji przeprowadzany jest w piecu kremacyjnym dwukomorowym, którego konstrukcja oparta jest na zasadzie wielokrotnej rekuperacji ciepła. Piec jest tak usytuowany i połączony z urządzeniem wprowadzającym, aby rodzina i osoby bliskie mogły obserwować wprowadzenie ciała zmarłego na ekranie, w sali pożegnań. Na ceremonię kremacji prosimy nie przynosić wieńców ani innych kwiatów poza ewentualną symboliczną różą, które zostanie ułożona na wieku trumny.

Zwłoki mogą być kremowane wyłącznie w specjalnych trumnach kremacyjnych, ulegających całkowitemu spaleniu, bez metalowych okuć, z powłoką lakierniczą na bazie wody, co zapobiega zapalaniu się trumny w trakcie umieszczania jej w piecu kremacyjnym. Universum posiada różnorodną ofertę trumien spełniających powyższe kryteria.

Urna z prochami przekazywana jest Zleceniodawcy wraz z protokołem potwierdzającym wykonanie kremacji. Zgodnie z obowiązującym prawem, urny z prochami mogą być składane do grobów ziemnych, murowanych, w Ogrodzie Pamięci lub zatopione w morzu.


Rezerwując termin kremacji w Universum należy podać:

  • imiona i nazwisko osoby zmarłej
  • imię, nazwisko oraz telefon kontaktowy osoby dokonującej rezerwacji
  • dane i telefon kontaktowy osoby / firmy przywożącej zmarłego.

Rezerwacji można dokonać osobiście bądź telefonicznie w Głównym Biurze Pogrzebowym Universum i należy ją potwierdzić nie później niż na jeden dzień przed planowaną kremacją. Brak potwierdzenia terminu kremacji bezpośrednio lub faksem może skutkować anulowaniem rezerwacji. Oferujemy bardzo krótkie terminy oczekiwania na kremację (1 do 2 dni, a w sytuacjach nagłych, nawet z dnia na dzień).

Składając zlecenie, należy przedłożyć:

  • akt zgonu (dokument wystawia Urząd Stanu Cywilnego. Szczegóły na temat aktu zgonu dostępne są tutaj)
  • akt woli – zleceniodawca oświadcza, iż wolą zmarłego było spopielenie po śmierci.

Przyjmujemy zlecenia kremacji z terenu całego kraju i Europy.
Formalności związane ze zleceniem kremacji można dokonać w każdym Biurze Obsługi Klienta Universum.
Wymagane dokumenty można pobrać tutaj.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani naszą ofertą kremacji lub macie Państwo pytania związane ze świadczonymi przez nas usługami pogrzebowymi, prosimy o kontakt pod wskazane numery telefonów lub zapraszamy do naszych oddziałów, gdzie nasi pracownicy służą Państwu swoim doświadczeniem i pomocą.

Zakłady pogrzebowe
Universum w Poznaniu

Zakłady pogrzebowe
Universum w Poznaniu

ul. Grunwaldzka 305

Zakład przy ul. Grunwaldzkiej 305

ul. 23 Lutego 2/3

Zakład przy ul. 23 Lutego 2/3

Grunwaldzka 342

Zakład przy ul. Grunwaldzkiej 342

ul. Gnieźnieńska 36

Zakład przy ul. Gnieźnieńskiej 36