Jesteśmy dostępni dla Ciebie 7 dni w tygodniu przez 365 dni!

Zgodnie z przepisami ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz aktów wykonawczych, okres, w którym dopuszczalne jest przeprowadzenie ekshumacji rozpoczyna się z dniem 16 października, a kończy w dniu 15 kwietnia.

Aby przeprowadzić ekshumację, w pierwszej kolejności, należy uzyskać zgodę Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Poznaniu, przy ul. Gronowej 22, 61-655 Poznań (tel./fax. (61) 646 78 51, e-mail: psse.poznan@pis.gov.pl). Sanepid wydaje zgodę na przeprowadzenie ekshumacji w formie decyzji administracyjnej. Uprawnionym do złożenia wniosku o wydanie zgody na przeprowadzenie ekshumacji jest wyłącznie najbliższa rodzina, stąd obowiązek ten ciąży każdorazowo na najbliższych osoby zmarłej i nie może go wykonać zarządca cmentarza czy firma pogrzebowa.
Należy pamiętać, że właściwość miejscowa Stacji Sanitarno Epidemiologicznej określona jest miejscem położenia cmentarza, na którym ekshumacja ma zostać przeprowadzona. Stąd, w przypadku, gdy przeprowadzenie ekshumacji ma nastąpić poza Poznaniem, należy udać się do Sanepidu, którego właściwość miejscowa ustalona jest według powyższych zasad.
Po przeprowadzeniu ekshumacji, szczątki mogą zostać pochowane w tradycyjny sposób w trumnie, jak również mogą zostać poddane kremacji.
Zlecenia przeprowadzenia ekshumacji przyjmujemy przez cały rok z zastrzeżeniem, że  realizacja usługi może  się odbyć jedynie w terminach ustawowo określonych.
Ekshumację można przeprowadzić niezależnie od terminu pochowania zmarłego. Złożenia poekshumacyjnego w innym, istniejącym, grobie można  dokonać po upływie 20 lat od ostatniego w nim pochówku. Zastrzeżenie nie dotyczy przypadku, kiedy złożenie poekshumacyjne następuje do nowo utworzonego grobu, do wolnego miejsca w grobowcu rodzinnym, jak również w przypadku, gdy po przeprowadzeniu ekshumacji, szczątki poddane są kremacji.
Cena ekshumacji uwarunkowana jest wieloma czynnikami:

  • rodzaj i ilość miejsc, z których ekshumowane mają być szczątki,
  • rodzaj miejsca, do którego następuje złożenie,
  • rodzaj nagrobków, które znajdują się na mogiłach,
  • data pochowania szczątków, które mają być ekshumowane,
  • forma złożenia szczątków (prochy po kremacji w urnie czy trumna ze szczątkami),
  • ważność opłaty za miejsce, z którego ma być wykonana ekshumacja
  • ważność opłaty za miejsce, do którego mają być złożone szczątki.
Z tego powodu każde zapytanie od Państwa traktujemy indywidualnie, prosimy o podanie niezbędnych do wyceny danych, a następnie przedstawimy ofertę, która najlepiej odpowiada Państwa potrzebom.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani naszą ofertą lub macie pytania związane ze świadczonymi przez nas usługami, prosimy o kontakt pod wskazane numery telefonów lub zapraszamy do jednego z naszych oddziałów.

Nasi pracownicy służą Państwu swoim doświadczeniem i pomocą.

Zakłady pogrzebowe
Universum w Poznaniu

Zakłady pogrzebowe
Universum w Poznaniu

ul. Grunwaldzka 305

Zakład przy ul. Grunwaldzkiej 305

ul. 23 Lutego 2/3

Zakład przy ul. 23 Lutego 2/3

Grunwaldzka 342

Zakład przy ul. Grunwaldzkiej 342

ul. Gnieźnieńska 36

Zakład przy ul. Gnieźnieńskiej 36