Jesteśmy dostępni do Państwa dyspozycji 7 dni w tygodniu!

Kremacja z Universum

Obrządek związany ze spopieleniem ciała sięga czasów starożytnych. Kremacja była powszechną formą pochówku w wielu religiach, w Europie dominowała w okresie środkowoateńskim (300 lat p.n.e. do 100 lat p.n.e.).

Jeżeli osoba zmarła posiadała rentę lub emeryturę i była spokrewniona w pierwszej linii (rodzeństwo, współmałżonek, dzieci) z osobą zlecającą pogrzeb, potrzebne są następujące dokumenty:

Pierwsze krematorium w Polsce zostało uruchomione 20 sierpnia 1993 roku przez Universum Spółdzielnię Pracy. Krematorium to służy nie tylko mieszkańcom Poznania ale i całego kraju. Zakład Kremacji mieści się na terenie Cmentarza Miłostowo, w zabytkowym Forcie 3A, zbudowanym w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Warto zaznaczyć, iż od momentu uruchomienia Zakładu Kremacji, rośnie zainteresowanie tym sposobem chowania zmarłych.

W Universum, proces kremacji przeprowadzany jest w piecu kremacyjnym dwukomorowym, którego konstrukcja oparta jest na zasadzie wielokrotnej rekuperacji ciepła. Piec jest tak usytuowany i połączony z urządzeniem wprowadzającym, aby rodzina i osoby bliskie mogły obserwować wprowadzenie ciała zmarłego na ekranie, w sali pożegnań. Na ceremonię kremacji prosimy nie przynosić wieńców ani innych kwiatów poza ewentualną symboliczną różą, które zostanie ułożona na wieku trumny.

Zwłoki mogą być kremowane wyłącznie w specjalnych trumnach kremacyjnych, ulegających całkowitemu spaleniu, bez metalowych okuć, z powłoką lakierniczą na bazie wody, co zapobiega zapalaniu się trumny w trakcie umieszczania jej w piecu kremacyjnym. Universum posiada różnorodną ofertę trumien spełniających powyższe kryteria.

Urna z prochami przekazywana jest Zleceniodawcy wraz z protokołem potwierdzającym wykonanie kremacji. Zgodnie z obowiązującym prawem, urny z prochami mogą być składane do grobów ziemnych, murowanych, w Ogrodzie Pamięci lub zatopione w morzu.

Zobacz ofertę

Rezerwując termin kremacji w Universum należy podać:

Rezerwacji można dokonać osobiście bądź telefonicznie w Głównym Biurze Pogrzebowym Universum i należy ją potwierdzić nie później niż na jeden dzień przed planowaną kremacją. Brak potwierdzenia terminu kremacji bezpośrednio lub faksem może skutkować anulowaniem rezerwacji. Oferujemy bardzo krótkie terminy oczekiwania na kremację (1 do 2 dni, a w sytuacjach nagłych, nawet z dnia na dzień).

 

Składając zlecenie, należy przedłożyć:

Przyjmujemy zlecenia kremacji z terenu całego kraju i Europy.
Formalności związane ze zleceniem kremacji można dokonać w każdym Biurze Obsługi Klienta Universum.
Wymagane dokumenty można pobrać tutaj.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani naszą ofertą kremacji lub macie Państwo pytania związane ze świadczonymi przez nas usługami pogrzebowymi, prosimy o kontakt pod wskazane numery telefonów lub zapraszamy do naszych oddziałów, gdzie nasi pracownicy służą Państwu swoim doświadczeniem i pomocą.

Zakład Kremacji, Fort IIIA
Zakład Kremacji, Fort IIIA

Historia Fortu 3A

Krematorium znajduje się w Forcie 3A, na terenie cmentarza komunalnego Miłostowo.

Obiekt ten zbudowano w latach 1887-1890, w czasie  drugiego etapu budowy pierścienia fortów Twierdzy Poznań. W początkach XX w.  modernizowano  i rozbudowywano go.  W okresie międzywojennym stacjonowało w nim Wojsko Polskie. W czasie II wojny światowej wykorzystywany był jako magazyn na potrzeby wojskowe. Po wojnie, nowy użytkownik, Centrala Rybna  nie zmieniła przeznaczenia fortu. W takiej samej roli obiekt wykorzystywany był przez Ludowe Wojsko Polskie.

W 1993 roku, część budowli fortu została zaadaptowana na krematorium.

Fort jako budowla wpisany jest do rejestru zabytków w Miejskiej Pracowni Konserwacji Zabytków w Poznaniu pod nr A 245.

Mapa dojazdu

Dojazd do Zakładu Kremacji na cmentarzu Miłostowo prowadzi przez ulicę Wrzesińską.
  • Jadąc od strony ulicy Warszawskiej należy skręcić w ulicę Krańcową, a następnie przed torami kolejowymi jadąc prosto wjechać w ulicę Wrzesińską.
  • Jadąc od strony ulicy Głównej należy przekroczyć tory a następnie skręcić w lewo w ulicę Wrzesińską.

Na końcu ulicy Wrzesińskiej (która prowadzi przez niewielki przejazd kolejowy, las oraz cmentarz Miłostowo) znajduje się Zakład Kremacji.

Zakład Kremacji Universum – Kontakt

Zakład Kremacji Universum realizacja zleceń: kremacje, urny, przechowalnia zwłok

ul. Wrzesińska, 61-021 Poznań (Fort IIIa)

Godziny otwarcia
6:00-14:00